Ob besedi London vsi najprej pomislimo na Tower Bridge, Buckinghamsko palačo, Temzo, Big Ben in pube s hektolitri piva. Letos pa sva asociacijam na besedo London dodala paleto novih, zanimivih in drugačnih misli.

Nabiranje divjih rastlin

Se vam zdi nemogoče, da bi v Londonu nabirali koprive, čemaž in drug užiten in zelo hranljiv plevel? Najina gostitelja počneta prav to!

Peljeta se 20 min z nadzemno železnico in v nekakšnem »učnem kotičku« za otroke, kjer jih učijo, kaj je krava, osel in zajec, ob okoliških poteh nabirata ogromne količine plevela. Iz njega nastane zelo okusna juha, v kateri kar mrgoli vitaminov in mineralov. Da jo boste lahko uživali tudi sami, vam bom izdala recept:

1. Skuhate 3-4 krompirje.
2. Zalijete z vodo in dodate plevel.
3. Zavrete in nekaj časa kuhate na malem ognju. Dodate sol, poper, malo čilija ter zmešate s paličnim mešalnikom.

London – najbolj svobodno mesto v Evropi

»Kar je New York v ZDA, je London v Evropi!«
Če ste že opazili, da doma živimo znotraj strogo začrtanih okvirov, tisti, ki štrlijo izven povprečja, pa veljajo za malce nenavadne (včasih tudi čudne), potem je London pravo nasprotje.!

Tukaj ni prav in ni narobe, ni lepo in ni grdo, ni boljše in ni slabše. Tukaj enostavno tako je!
Če se vpišete na faks, ko ste stari 30, 50 ali 60 let, je to vaša stvar in niste edini na celi fakulteti, ki je »zamudil priložnost« in »bluzil v študentskih letih ter ni dokončal faksa« ali pa »prepozno ugotovil, kaj želi v življenju«. Obkrožajo vas sošolci neštetih narodnosti, zelo različnih starosti, a vsi z istim ciljem, da naredijo nekaj zase in za svojo prihodnost. Seveda so vse fakultete plačljive, zato se študij vzame resno in ne kot hobi oz. nekaj, kar počneš po zaključeni gimnaziji, zato ker to počnejo vsi prijatelji.

Če sem v Sloveniji prišla na razgovor za službo in je kadrovnica na moje številne raznolike (5-12 mesecev trajajoče) izkušnje pri enem delodajalcu sumničavo vzdignila obrvi in me za vsakega posameznega delodajalca vprašala, kaj je bil za razlog za prenehanje dela ali prakse (celo za 3-dnevno delo na konferenci DAAD, ki pač ni mogla trajati dlje kot 3 dni), potem v Londonu velja pravilo, da v eni službi nisi več kot 2 leti – vsaj ne na istem delovnem mestu. Če ostaneš na istem delovnem mestu brez napredovanja več let, to pomeni, da stagniraš.

Če se doma ob pogledu na geja ali transvestita v minikrilu obrača cela ulica (no, v Trbovljah ga tako ali tako sploh ni na spregled), potem v Londonu to počnemo samo turisti. Za domačine je to samo še en »usual day«.

Razmetano?!
Če imate doma na vrtu bolj razmetano kot sosed in vaša zelenica ni kot iz škatlice, potem bi se ob pogledu na londonske zelenice lahko počutili precej bolje. Britanci veljajo v očeh Evropejcev (sploh Nemcev) za »untidy«, kar se kaže tudi v njihovih vrtičkih in kuhinjah.

standard ali Standard?
In ko sta zadnji dan lovila sončne žarke v greenwiškem parku ter opazovala londonsko pestrost na vsakem koraku, sva ugotovila, da Slovenci živimo pravi Standard z veliko začetnico. Seveda ima vsaka država svoje prednosti in slabosti, a dejstvo je, da se na splošno prednosti ne zavedamo oz. na njih v poplavi negativnih medijskih kampanj kar pozabimo. Doma sem na primer na smrt nesrečna, ko me pod oknom spalnice zmotita 2 avtomobila. V Londonu teh težav ni, saj mesto nikoli ne spi in tako neprestano ropoče, zato glasnih sosedovih otrok in 2 avtomobilov sploh ne zaznaš:)